Genetiğe Uygun Beslenme ile Kilo Kontrolü

Yazar:   |  0 Comments

Bir çok diyet türünden ve beslenme şeklinden bağımsız olarak genlerinize uygun bir beslenme tercihinde bulunmak önemli bir karardır. Genlerin kişisel olarak nasıl tepki yarattığını iyi anladığımızda yaşam kalitemizin seviyesini üst düzeye çıkarabilmemiz oldukça mümkün. Genetik profilimiz hakkında muhakkak bilgi sahibi olmamız şart. Bu bizi, obeziteye karşı iyi bir önlem almamız veya sağlıklı yaşam için neleri tüketip tüketmememiz konusunda bilgilendirir.

Genetik yapımızı biliyor olmamız, hangi besini az tükettiğimizde kalitesiz bir beslenme şekli oluşacağını bilmemiz konusunda bize fayda sağlıyor. Böylece kilo kontrolü ve sağlıklı diyet kapılarını aralamış oluyoruz. Peki bu bilgiyi nasıl edinebiliriz?

Genetik test uygulamaları ile genetik yapının bize ne söylediği hakkında bilgi sahibi olmamız oldukça mümkün. Ülkemizde bu konuda henüz yeterli bir çalışma uygulanmıyor olsa da bazı yetkili laboratuvar aracılığı ile alınan örnekler uluslararası yasal merkezlere gönderilerek kişiye özel beslenme tedavilerine başlanabiliyor.

Genetik test sonuçları ile vücudun kilo yatkınlığı hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Böylelikle, kilo verme konusunda nasıl bir beslenme modeli uygulamanız gerektiğine daha kolay ve stabil karar verebiliyorsunuz. Hangi beslenme tipinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi oluyor; ne kadar yağ ve ne kadar protein tüketmeniz gerektiği gibi konularda ne yapılması gerektiğini daha iyi tahlil edebiliyorsunuz.