Evde Pilates Programı Nasıl Uygulanır ?

Yazar:   |  0 Comments

Pilates, ev ortamınızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir spor türüdür. Evde pilates yapmak için, evinizin herhangi bir köşesini pilates yapmak için uygun hale getirmeniz mümkün. Işık alan, havadar bir ortam olmasına, egzersizleri uygularken herhangi bir yerinizin bir yere çarpmamasını sağlayacağınız genişçe bir ortam ayarlamaya özen göstermelisiniz. Hareket kabiliyetinizin sınırlanacağı dar mekanlar sizin için elverişli olmayabilir.

Pilates egzersizlerini uygulamak için alacağınız bir mat ilk aşamada yeterli olacaktır. Nasıl bir mat tercih edeceğiniz konusundaki bilgiye ise Pilates Matı ile Yoga Matı Arasındaki Fark yazımıza göz atarak ulaşabilir ve doğru bir tercih yapmayı sağlayabilirsiniz. Zamanla diğer malzemelerinizi ihtiyacınız olduğu zamanlarda tamamlamanızda herhangi bir sıkıntı yok. Pilates topunu pilates matı üzerinde bir süre antrenman uygulayıp farkındalığınızı ve konsantrasyonunuzu arttırdıktan sonra en önemlisi ise denge kontrolünü sağladıktan sonra edinmeniz çok daha doğru bir karar olacaktır. Ayak bileğinize bağlayacağınız pilates gibi sporlar için üretilen hafif ağırlıkları spor malzemeleri satan bir yerden temin ederek ilerleyen zamanlarda hareketi daha da zorlaştırmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Bunun haricinde 1 veya 2 kiloluk dumbbell’larda pilates hareketlerinin çeşitliliğine dahil olmanızı sağlayabilir. Esnek bantlar ile değişik egzersiz türlerini uygulayabilir, esnekliğinizi arttırabilirsiniz. Tüm bunları zaman içerisinde halledebilirsiniz.

Üzerinize giyeceğiniz rahat bir kıyafet, daha elverişli bir egzersiz süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Bedeninize daha fazla odaklanmak ve vücudunuzun siz egzersizleri gerçekleştirirken çalışan bölgelerini keşfetmek için hareket kabiliyetinizi sınırlandırmayan fakat; hatlarınızı da rahatlıkla görebileceğiniz, çalışan bölgelerinizi farkedebileceğiniz kıyafet seçimleri de yapabilirsiniz.

En önemli konulardan bir tanesi ise; pilates yapabilmek için doğru bir eğitim sürecinizin olması gerektiğidir. Bir eğitmen eşliğinde, doğru bir kursla, seviyenize uygun egzersiz alıştırmaları ile pilatese başlamalısınız. Daha önce geçirmiş olduğunuz bir rahatsızlık, kronikleşmiş bir sakatlığınız söz konusu ise öncelikle doktora başvurarak onay almalısınız. Pilates, doğru uygulandığında her bakımdan faydalı bir spor türüdür ancak; bir egzersiz sizi daha iyi bir duruma getirebileceği gibi daha önce yaşadığınız rahatsızlığı körükleyecek bir hareket ise sizi daha da zor bir duruma düşürebilir. Veya egzersizi yanlış uygulamak herhangi bir sakatlığa rahatsızlığa ağrıya sebep olabilir. Bu sebeple kontrol, sağlık durumu, eğitim süreci, farkındalık çok önemlidir. Spor geçmişi olanlar elbetteki pilatese başlarken zorluk çekmeyeceklerdir. Fakat sporu hayatınıza bugün almaya karar verdiyseniz lütfen uyarılarımızı göz ardı etmeyiniz.

Tüm bu koşullar sağlandıktan sonra seviyenize uygun egzersizler ile oluşturulacak haftalık egzersiz programını rahatlıkla uygulayabilirsiniz.