Esnek Kaslar, Mükemmel Bacaklar!

Yazar:   |  0 Comments

Yalnızca Yoga için değil diğer spor branşlarında daha rahat etmen için günlük esnekliğini arttırman için bacak kaslarını güçlendir, esnet vedaha çok hareket kabiliyetine sahip bir bedene sahip ol!

Egzersiz programına başlamadan önce, kolaylıkla ve keyifle uygulayabileceğin bu bacak esnetme egzersizleri, hem daha rahat bir spor süreci geçirmeni sağlayacak hem de spor esnasında karşılaşabileceğin kas kasılması, daralması, incinme gibi temel problemlerden uzak durmanı sağlayacak. Yalnız spor öncesinde değil, günlük bir akış halinde sadece bacaklarını esnetmek amacıyla da kullanabileceğin bu seri ile bacaklarını daha sıkı, daha esnek ve daha biçimli hissedeceksin.

Seriyi uygulamadan önce, dikkat etmen gereken bir takım unsurlar var:

– Eğer spora uzun bir ara verdiysen kaslarının esnek olmadığını ve bir süredir çok da çalışmadıklarını göz önüne alarak seri süresini ve tekrar sayısını kısaltabilir, ilk aşamada daha hafif bir seri uygulayabilirsin. Bu senin için daha yararlı olacak!

– Seriyi ayna karşısında yapmak hatalarını görmende yardımcı olacak. Ve egzersizleri gerçekleştirirken rahat bir giysi seçimi son derece önemli! Egzersizi gerçekleştirirken, kaslarının çalışmasını izlemek ve bacaklarını görerek daha iyi fayda sağlamak için kısa ve rahat bir şort tercih edebilirsin.

– Son olarak, ister bu seride isterse başka bir spor zamanında olsun öncesinde hafif beslenmeye ve beslenme süren ile spora başlama süren arasında 1,5 – 2 saatlik gibi bir süre geçmesine özen göster. Şimdi Egzersiz Zamanı!

Hamstring (Arka Üst Bacak) Egzersizi

Kalçadan dize kadar uzanan uyluk arkası kaslardır. Hamstring egzersizleri ile bacaklarınızın üst arka taraflarındaki kasları çalıştırır, onları gerer serbest bırakırsınız. Bu egzersizler, burada bulunan kas gruplarını uyarır ve hem kaslarınızı çalıştırır hem de o bölgede bir sıkılık sağlar. Selülit, sarkmalar, bu egzersizler sayesinde ortadan kalkabilir. Eğer yaptığınız egzersizde çalıştırdığınız bölgeyi yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi tanımlayabilirseniz (gözünde canlandırma) oraya etki gücünüz artacaktır. Doğru bir spor süreci gerçekleştirmiş olacaksınız.

hamstring-koprü

 

streching

 

hamstring-icin-esnetme-hareketleri

Adductors (Üst İç Bacak Egzersizi)

Özellikle, bayanların en çok sıkılaştırmak ve bir forma kavuşturmak istedikleri iç bacak bölgesi Adductor kasların çalıştırılması ile şekil alıyor. Bacakların dış bölgesinden çok iç bölgelerinin daha sarkmaya ve yumuşamaya meyilli olması, bu bölgede tedbiri elden bırakmamamız gerektiğinin sinyalini veriyor. Adductors egzersizlerini programınıza dahil etmeniz bir süre sonra üst- iç bacak bölgenizde değişikliği farketmenizi sağlayacak.

adductors

 

adductors-2

 

ic-bacak-icin-esnetme-hareketleri