Erken Hamilelik Belirtileri

Yazar:   |  0 Comments

Hamilelik belirtilerinde ilk bilinmesi gereken unsur herkese göre farklılık göstereceğidir. Hamileliğin ilk keskin belirtileri ise adet gecikmelerinden anlaşılabilir. Ancak gecikme yaşanılan ayları genel manasıyla hamileliğe yormakta yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü adet gecikmelerine sebep olan çok çeşitli etkenler bulunabilir. İçinde bulunduğunuz depresif durum veya stres, üzüntü ve gerginlik de adet gecikmelerinin sebebidir.

Hamilelik belirtileri adet öncesi belirtilerle çok benzeşmektedir. Üstelik bu zamanlarda duygusal anlamda yoğun hisler yaşandığından psikolojik olarak hamilelikten şüphelenmeniz normal olacaktır.

Erken gebeliğin en sık görülen belirtilerinden biri de aşırı uyku hali ve yorgunluk hissidir. Belirti dönemlerinde korku hissi de artış göstermektedir. Yemek korkusuyla mide bulantıları baş gösterebilmektedir. Bir diğer belirti ise sık tuvalete çıkmaktır. Ve bu durum hamileliğin 9 ayı boyunca da devam edebilmektedir.

hamilelik_belirtileriHamilelik sürecinde yoğun duygu karmaşası altına girmeniz olasıdır. Heyecan hislerinizde artış olabileceği gibi birden ağlamaya başlayabilir veya mutluluktan uçabilecek duygu değişimleri içerisine girebilirsiniz.

Erken hamilelik belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir test yapmanız yerinde olacaktır. Ve kuşkularla fazla zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız ve uzman görüşü almanız son derece yerinde bir davranış olacaktır.