Egzersizle Mutluluğa +1 Adım

Yazar:   |  9 Comments

Sıkı kalçalar için bir çok egzersiz tavsiye edilebilir fakat; dik, sıkı, mükemmel bir görüntü beklentisine sahipseniz bu ihtiyacı karşılayacak egzersiz programını edinmeniz gerekecek..
Peki ya sıkı ve fit bir vücut..Tüm bunlar için sağlıklı beslenme koşullarına, biraz başarma hırsına ve istikararlı olarak spor yapmaya ihtiyacınız var..

Zayıflamanın gerçekleşmesinden sonra sarkan kol ve gevşek vücudu toparlamak ve biraz da diri ve sağlıklı bir vücut tipine sahip olmanın en önemli gereklerinden biri pilatestir. Bu konu hakkında pilates egzersizleri kategorimizden faydalanabilir ve kendinize göre bir program oluşturabilirsiniz..

Kilonuz, yaşınız, beslenme alışkanlıklarınız, varsa geçirmiş olduğunuz rahatsızlıkları belirtirseniz size özel programlar da hazırlayabiliriz.. Veya belki de yalnızca ben basit seviyede pilates yapmak istiyorum ama nasıl bir program yapacağıma karar veremedim diyor olabilirsiniz.. Bel çevresine etki edecek egzersizleri bir bütün halinde görmek isteyebilirsiniz.. Sizin merak ettiğiniz neler var.. Bizimle paylaşmak ister misiniz..
İstekleriniz doğrultusunda biz de sizin için pilates programları, bölgesel çalışma programları oluşturabilir ve indirerek duvarınıza asabileceğiniz takvimler hazırlayabiliriz..Bunun için alt kısımda bulunan yorum bölümüne taleplerinizi belirtebilirsiniz..

 • Kollarim kalin

  El sallama pozisyonunda kolun ic kisminda olusan sarkik goruntuyu nasil engelleyebilirim.

  • pilates zamanı

   Merhaba,

   Bu problem vücudun bazı diğer bölgelerinde de rastlanan bir problemdir ve doğru egzersizlerle üstesinden gelmek mümkündür. Biz şişmsnlık problemi olmayan ve tam bir vücut sıkılaşması isteyen kişilere çeşitli kombin pilates egzersizleri öneriyoruz. Ancak; problem bölgesel ise sorunun çözümüne de bölgesel yollarla gitmek gerekiyor. Eğer kolunuzda daha önce yaşamış olduğunuz ciddi bir sakatlık, rahatsızlık söz konusu değilse ilk günlerde alıştırarak ilerleyen zamanlarda egzersizi yoğunlaştırarak bir program uygulamak gerekir. Sorun, dumbbell(dambıl) kol egzersizleriyle çözülecektir. Unutmayın ki, bu egzersizlerle ylnızca kollarınızı eğil omuz ve göğüslerinizi de çalıştırma şansını yakalmış olacaksınız..

   Pullover, triceps, lateral raise, Overhead press, Bicep curls egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.. Bu egzersizlere kendinizi yormadan, alıştırma yaparak başlayın. Kol sarkmalarını önleyici, kol sıkılaştırıcı egzersiz takvimini 1-2 gün içerisinde yayınlayacağız..Sizde indirip duvarınıza asabilecek, bir klavuza sahip olabileceksiniz..Sağlıklı ve zinde günler dileğiyle..

  • pilates zamanı

   Merhaba,
   Kol altı sarkmaları ile ilgili yazımız yayınlanmıştır. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz..
   http://www.pilateszamani.com/kol-alti-sarkmalarini-onleyici-sikilastirici-egzersizler/

 • Jirurin

  Merhaba ben 105 kiloluyum ve küçüklüğümden beri spor ve dans gibi sporlarla uğraşıyorum fakat küçükken geçirdiğim ufak bir amelyat yüzünden kilo aldım hala dans ediyor olmama rağmen bu kiloları veremiyorum. birde ödemim var sadece yemeği keserekte kilo vermek çok zor Yemeği kesip yanında yapabilceğim egzersiz önerileriniz var mı? Vücudum biraz sıkı yani kiloluyum ama yağ yağ değil hep sert kollarım bacaklarım ona göre bişey önerebilir misiniz?

  • pilates zamanı

   Merhaba Jijurin,

   Sizin durumunuzda doktor kontrolü oldukça önem taşıyor.Bize göndermiş olduğun bilgilere dayanarak kesin birşey söyleyebilmemiz doğru olmaz. Çünkü bu tip durumlarda yaş, kullanılan ilaç, boy, yapılan egzersizin türü ve beslenme alışkanlıkları önem taşıyor. Vücut kitle indeksi hesaplanmadan ve bir takım ölçümlemeler yapılmadan ideal kilonun ne olduğunu bilmemiz mümkün değil. Dolayısıyla uygun spor programını bu bilgiler olmadan sağlayamayız. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey, doktorunuza görünmektir. Detaylı kişisel bilgileriniz dahilinde size en iyi yardımı doktorunuz sağlayacaktır.

   Normal şartlarda, spor ve dans fiziği zinde kılar ve düzenli beslenme alışkanlığı ile desteklenerek önemli derecede fitlik kazandırır. Ancak; geçirilmiş olan rahatsızlık sonucu kullanılan ilaçlar ve vücutta hali hazırda bulunan ödem bunu güçleştirir.

   Yalnız umutsuzluğa kapılmak veya çaba sarfetmekten vazgeçmek en büyük hata olacaktır. Bunun yerine sistemli, istikrarlı egzersiz programları uygulamanız en doğru seçenek.. Bize yöneltmiş olduğunuz soruda size ancak aşağıdaki tavsiyelerde bulunabiliriz:

   Şuan için pilates yerine kardio öneririz. Fakat öncesinde doktorunuza danışarak sınırlarınızı öğrenmelisiniz.Önceden geçirmiş olduğunuz rahatsızlık, hangi spor egzersizlerini yapıp yapamayacağınız hakkında bilgi verir. Ve sonrasında doktorunuz kontrolünde bir spor salonuna yazılarak yoğun bir programa girmelisiniz.Bunun öncesinde bir takım testler yapılarak size en uygun program elde edilmeli ve istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Bu sebeple sizinle kişisel olarak ilgilenebilecek en iyi spor salonlarını araştırmalısınız.

   Evde uygulayabileceğiniz egzersiz programları şu durumda yetersiz kalabilir. Fakat siz gene de aktif olmaktan, spor’dan ve dans etmekten sağlığınız el verdiği sürece asla vazgeçmeyin..

   Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 • ATK

  merhabalar…23 yaşında 1.62 boyunda 52 kiloyum. Şuanki halimden memnunum fakat göbek çevresinde oluşan yağlanma ve bacaklarımın kalınlığından rahatsızım. bu durum ile ilgili öneriniz ne olabilir.

  • pilates zamanı

   Merhaba,

   Vücut Kitle İndeksi hesaplamasına göre kilonuz boyunuzla orantılı ve normaldir. Yaşınıza göre de aynı şekilde normal kiloda olduğunuz söylenebilir. Sitemizde sağlık & spor kategorimizde yer alan Göbek Yağlanmasını Önleyici yöntemler yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Neler uygulayabileceğiniz konusunda size fikir verecektir. Bacaklarınızın kalınlığı için fiziksel aktivitelerinizi arttırmalısınız. Kardiyo ve ortalama 45 dakikalık yürüyüşlere yönelmelisiniz. Fakat bu yürüyüşleri bir sisteme oturtmalı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Eğer sağlık problemleriniz mevcutsa öncelikle doktorunuzun onayını almalısınız. Herhangi bir sağlık problemi yaşamıyorsanız haftada en az 4 gün yürüyüşe çıkmalısınız. 20 dakikadan az yürüyüşlerin vücut için bir faydasını göremezsiniz. Dolayısıyla 30 dakikalık yavaş tempolarla başlayarak kısmi zaman aralıklarıyla artırabilirsiniz. Spor Sağlık kategorimize göz atın. Orada size uygun egzersizler yer almaktadır. Bu problemi hallettikten sonra ise pilates egzersizleri ile bacak bölgenizde sıkılaşma sağlayabilirsiniz. Sabırlı ve istikrarlı olmanız gerekiyor. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yayınlamamızı istediğiniz konular mevcutsa bize bildirim sağlarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 • sedef_sedef

  merhaba ben 1.68 boyundayım ve 62.8 kiloyum suanda .basit seviyede pilates yapmak istiyorum ama nasıl bir program yapacağıma karar veremedim gerçekten. nasıl bir sıra izlemem gerektiğini ve hareketleri yapmam lazım bilemiyorum. sıkılaşmak ve kilo vermek istiyorum. ama pilatesinde 1 saat kadar sürmesini istiyorum en fazla. ne yapmam lazım

  • pilates zamanı

   Merhaba Sedef;

   Öncelikle kilon ile boyun orantılı yani sağlıklı bir kilodasın. Belki bölgesel yağlanma problemin vardır. Bu problemi aşmak için bölgesel egzersizler uygulamalısın. Vücut prfilini göremediğim için yalnızca verdiğin bilgilere dayanarak sağlıklı bir kiloda olduğunu söyleyebilirim. Bu demek değil ki fazlan olmasın. Elbetteki yağlanma problemiyle karşı karşıya kalmış ve daha gevşek bir vücuda sahip olabilirsin. Eğer böyle bir durum varsa sıkılaşmak için pilates yapman doğru bir tercih olacak. Fakat; bölgesel yağlanma problemin varsa bölgesel fitness egzersizi ile birlikte pilates uygulaman çok daha uygun olur. Pilates’i Yeni başladığın için haftada 3 gün 40 – 45 dk. süre ile uygulaman uygun olacaktır. Fakat; pilates veya fitness egzersizlerine başladığın günler 15dk ısınma egzersizleri uygulaman oldukça önemli. Önce vucudunu spora ısındırmalısın. Pilatese yeni başlayacaksan bir pilates egitmenin den en azından 1 ay ders alman senin için daha sağlıklı olur. Sonrasında evde kendin uyguladığında herhangi bir sakatlık problemi yaşamadan daha kaliteli bir spor süreci geçirirsin. Mat egzersizleri ile başlaman ve ilk zamanlar kendini zorlamaman çok önemli. Eğer kronik ve/veya daha önce geçirdiğin bir rahatsızlık varsa doktoruna hangi egzersizleri yapmaman konusunda danışmalısın.Pilateszamani.com’un pilates egzersizleri bölümünde yer alan mat egzersizlerini bir gözden geçir istersen ilk egzersizden itibaren incelemeye başlarsan temel pilates egzersizlerini ilk aşamada uygulayabilirsin. Aklına takılan herhangi bir soru veya egzersizde bize yazmaya lütfen çekinme. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   Pilateszamani