Egzersizin Psikolojinizde Etkisi

Yazar:   |  0 Comments

Egzersizin hayatımızda şaşırtıcı etkileri vardır. Egzersiz bir güçtür. Ve siz egzersiz yaptığınızda elinizde kuvvetli bir güce sahipsiniz demektir. Yapılan bir araştırmada belirli bir antidepresan ilaç ile egzersiz karşılaştırıldığında 12 hafta sonra her ikisininde de eşit sonuç gözlenmiştir. Antidepresanlar uzun soluklu kullanılan ilaç gruplarıdır. Tedavi süresi 6 ay veya çok daha fazla sürebilir. Ve her ikisi uzun vadede karşılaştırıldığında egzersiz 10 ayın sonunda antidepresanın pabucunu dama atmıştır. Antidepresanlar belli bir süre sonra belki sizi daha az kaygılandırmaya ve belki biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak; fazlasıyla yan etkileri vardır. Bir de egzersizi düşünün. Aklınıza hiç bir yan etki geliyor mu ? Doktorunuzun verdiği bir antidepresan varsa bunu bırakmanızdan söz etmiyoruz. Fakat belki doktorunuza danışarak egzersizi hayatınızda süregelen bir yaşam biçimi haline getirirseniz sizde yarattığı olumlu etkiler doktorunuzun ilaç tedavisini yavaş yavaş bitirmesini gerekli kılabilir.

egzersiz

Hayatın can sıkıcı taraflarıyla her zaman yüz yüze gelebiliriz. Önemli olan onlarla nasıl baş ettiğimizdir. Bu yollardan biri hiç şüphesiz düzenli egzersizdir. Çünkü beynin egzersize ihtiyacı vardır. Bedeninizi ve ruhunuzu iyi hissetmek ve her bakımdan daha salıklı olabilmek için egzersize ihtiyacınız var.

Eğer moraliniz bozuk ise; haftada 4 defa egzersiz yapmalısınız. “Aah,yapacak gücüm ve keyfim yok!” diyebilirsiniz. Fakat, onu ne kadar fazla yaparsınız onu o kadar daha fazla yapabilirsiniz. İlk adımı atmadığınız sürece ikinci adımı atma şansınız asla yok. Egzersize bir kez başladığınızda ve ikinci adımı da attığınızda eğer kendinize uygun bir egzersiz programı tercih ettiyseniz çok daha fazla yapmak isteyeceksiniz ve yaptıkça çok daha fazla etkisini gösterecektir.

egzersiz1

Egzersiz, eğer depresyonda iseniz bundan kurtulmanıza yardımcı olur. Eğer, depresyonda değilseniz depresyona girme ihtimalinizi düşürür. Moraliniz yüksek olur. Beyniniz daha iyi hisseder. Siz de farklılığı kendinizde hissedersiniz. Her zaman daha genç, daha dinamik ve sağlıklı olma gücünü elinizde tutarsınız. O halde şuan yapmanız gereken ilk şey, kendinize uygun bir spor aktivitesi tercih etmek ve bir an evvel başlamak. Unutmayın ki değişim tam olarak sizin elinizde. Yalnızca bir adım atmanız yeterli olacaktır.