Eft Nasıl Uygulanır

Yazar:   |  0 Comments

EFT Nedir konu başlıklı yazımız ile EFT tekniğinin ne olduğu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Burada EFT nasıl uygulanır, en doğru şekilde nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Sorularının yanıtlarını alacaksınız.

EFT, tek başına hayat boyu karşılaşılan her durumda ve iyileştirilmek istenen herhangi bir şeyi iyi bir seviyeye getirmek üzere uygulayacağınız bir yöntem haline gelecek.

Bedeninizde birtakım meridyen noktaları bulunuyor. Kendi parmaklarınız ile bu noktalara hafif şiddette vuruşlar yaparak EFT’yi uygulayabileceksiniz.

Bu işleme Akupresür deniyor. Yani akupunktur noktalarına iğne batırmıyor yalnızca bu noktalara parmak uçlarınız ile hafif vuruşlar gerçekleştiriyor olacaksınız.

Peki, parmak uçları ile yapılan bu uyarılma sonucu neler oluyor?

Bastırılmış duygularınızın açığa çıkmasını sağlıyorsunuz. Bedeninizde enerjinin doğru akışını engelleyen, düşünmemek ya da mutsuz olmamak adına yaşamayı ertelediğiniz duygularınız, nedenleri ile birlikte acısız bir şekilde bu yöntem eşliğinde ortaya çıkıyor.

Gün yüzüne çıkmayan problemler içinizde biriktiğinde hayatınız adeta yaşanması güç bir hal alacaktır. Açığa çıkarılmayan, enerjisi uzun süre içinizde birikmiş duygular için doğru akış sağlanmadığında bu duygular geçmeyecek siz sadece geçtiğini sanacaksınız. Ancak bir noktada hatta tam da karşılaşmak istemediğiniz bir anda kendini size yine hatırlatacak. Onlardan tamamen kurtulmak ve bunu acısız bir yöntem ile her seferinde kendinizi daha iyi hissetmek istemez misiniz?

EFT 1. Adım

İlk olarak bir sorun belirleyin. Bu herhangi bir şey olabilir. Daha sonra bu sorunun sizde yarattığı duyguya -10 ile +10 arasında bir puan verin. -10 en dayanamadığınız nokta, +10 ise sorunun ortada kalmadığı noktadır.

Bir Örnek:

Örneğin, bir köpek korkusunu ele alalım. Köpek gördüğümüzde bile çok kötü bir hale geliyorsak, korku ve endişe için sadece görmek bile yeterli oluyorsa -10 diyebilirsiniz. Ancak, köpeği görüyor, onun etrafınızda dolaşması (belli bir uzaklıkta) problem yaratmıyor yalnızca size doğru gelmesi bir korku yaratıyorsa -5 diyebilirsiniz. Belki de köpek yanınıza kadar yaklaşsa da problem değildir arada bir onu sevebiliyor olup olmadığınızı hatırlayın sadece nadir bir problem yaratıyorsa belki de başlangıç noktası olarak 6 seçebilirsiniz. Bu sayılar tamamen örnek amaçlıdır. Ortaya çıkardığınız problemin sizin için şiddet seviyesine göre bir puan vermek tamamen sizin seçiminiz olacak. Ve geriye yalnızca EFT uygulaması yaparak o problemi +10’a taşımak ve tamamen bu sorundan kurtulmak kalacak.

EFT 2. Adım

Bir kurulum cümlesi belirleyin. Yani, sorunu tanımladığınız bir cümle belirlemelisiniz.

Bir Örnek:

Bana bir Köpeğin yaklaşmasından çok korkuyorum.

EFT 3. Adım

Ellerinizi kalbinize koyarak 3 derin nefes alıp verin. Ve her nefes alış verişinizde bu kurulum cümlesini 3 kez tekrar edin.

Artık EFT vuruşlarına başlama zamanı…

EFT Vuruş Noktalarını Tanıyalım

 • Tepe Noktası
 • Alın Noktası
 • Kaşların Orta Noktası
 • Göz Altı Noktası
 • Burun Altı Noktası
 • Dudak Altı Noktası
 • Köprücük Kemiği Noktası
 • Koltuk Altı Noktası
 • Parmaklar
 • Karete Noktası
 • Gamut Noktası

Eft_Noktaları

Belirtilen bu noktalara tercihen 5 ile 7 arasında hafif vuruşlar yapılıyor olacaktır.

Vuruşlar gerçekleştirirken sorunla ilgili belirlediğiniz hatırlatıcı cümleler kuruyor olacaksınız. Bu kurulum cümlesinden daha kısa sadece size o duyguyu anlatan, tekrarlaması kolay kısa cümleler…

Bu cümlelerin amacı sorundan uzaklaşmamaktır. Sorun şiddeti azalana kadar birkaç tekrar yapılması önerilir. Daha sonra kendinizi, korkunuzu ya da kurtulmak istediğiniz durumu hissetmeye çalışın. Korkunun derecesi artık ne düzeyde? -10 verdiğiniz korku deneyiminizin şiddeti ne kadar azaltı? Tekrar puanlayın. +10 yani bu durum sizden tamamen uzaklaşana kadar EFT uygulamasına aynı konu üzerinden tekrar devam edin.

En İyi Sonuç için:

Odaklanma ve sorunla iletişim kurma becerinizi en üst seviyede tutun. İçtenlikle ve kendinize dürüst olarak bu sorunu belirleyin. Kurulum cümlenizin ve hatırlatma cümlelerinizin de aynı samimiyette olmasına çok özen gösterin.

Olumsuz duygular Nötr bir hal aldığında artık olumlu dönüşüm cümleleri kurarak +10 noktasına gelin.

Kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum

Bu ………(sorunu belirtin) rağmen, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum. Bunu 3 kez tekrarlayın. Sonra bu korkunun ya da olumsuz duygunun dönüştüğüne dair olumlu cümleler kurun. Kurduğunuz cümlelerin pozitif ve şimdiki zamana uyarlı cümleler olmasına özen gösterin. Bu sorunumdan şuan kurtuluyorum. Bu korku yerini artık büyük bir huzura bırakıyor bunu en derinde hissediyorum. Korkularım geride kaldı. Ben mutluyum, güçlüyüm ve çok iyi hissediyorum. Benzeri cümleler kurarak vuruşlara devam edin.

+10’ da iseniz artık bir sorunu daha geride bıraktığınız için rahat bir nefes alabilirsiniz.