Düz bir Karın için “Soru-Cevap”

Yazar:   |  0 Comments

Neden? Niçin? diye düşünmenize artık gerek yok! Aklınıza gelen sorulara hemen yanıt verelim…

Düz bir karın herkesin hayali… Karın kaslarını belirgin fakat rahatsız etmeyecek ölçüde ön plana çıkarmak için yapmadığınız spor, yöntem, beslenme şekli kalmadıysa belki kafanızda soru işareti yaratan soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz. Düz bir karına sahip olmak için çok uğraştım ama sonuç alamadım diyorsanız gelin nedenlerine bakalım ve kafanızdaki soru işaretlerini bilimsel araştırma ve geliştirmeler ile verilen cevaplarla yok edelim :)

Stres Göbek Yapıyor diye bir söylenti var. Bu doğru mu?

Yapılan araştırmaların bir sonucu olarak stres vücutta tahribata sebep olabiliyor. Ve bunun karşılığı bedeninizde hem psikolojik hem fizyolojik olarak kendini gösteriyor. Yoğun bir strese maruz kaldığınızda vücutta bazı değişimlerin olduğu yönünde Yale Üniversitesi ve Meksika’da yapılan araştırmalar söz konusu.

Stres vücudunuzda yağ depolama oranını arttırıyor. Üstelik yapılan araştırmalar bu depolamanın vücudun orta bölümlerinde diğer bölümlerine göre daha fazla birikime sebep olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. Stresin vücudunuzda yağ depolama etkisi oldukça fazla. Bu depolamanın vücudunuzun orta bölümlerinde diğer bölümlerine oranla daha fazla olma durumuna bir değer verecek olursak da neredeyse 4 kat diyebiliriz.

göbek

Diğer bir araştırma ise stresin vücutta daha fazla Kortizol üretimine yol açtığı yönünde. Yani siz strese girdiğinizde vücudunuz Kortizol hormonu salgılıyor. Ve akabinde beyin istemsizce daha kalorili besinler tüketme konusunda eğilim gösteriyor. Bu da tüm bu etkilere maruz kalmamak için daha az stres yaşayabileceğiniz alanlar yaratmanın gerekliliğini gösteriyor. Uykunun rolü stres azaltmada son derece etkili. Fakat bunu da abartılı bir hale dönüştürmemek gerekiyor. Günde 7-9 saat arası özellikle gece 23.00-03.00 saatleri arası uykuda olmaya özen göstermek önemli. Daha az strese maruz kalmak için kendinizce oluşturduğunuz etkili yöntemler karın bölgesi için yapacağınız çalışmadan çok daha fazla önem taşıyor. Şimdi, o kadar spor yapmama rağmen neden hala bu göbeği eritemiyorum diye düşünüyorsanız bir de duruma bu açıdan bakmalısınız.

stresin_vucuttaki_etkisi

Hava Kirliliği Dümdüz bir Karına Sahip Olmamı Engelliyor Olabilir mi?

Bu durumdan elbette tamamen doğanın akışını sorumlu tutamayız. Ancak kirli havanın vücutta siz fark etmeseniz de etkisi olabiliyor. Kirli hava İnsülin direncine sebep olarak yağ hücrelerinin artış gösterme eğiliminde olmasını sağlıyor. Ancak, elbette kirli hava koşullarına öyle ya da böyle bir şekilde maruz kalınabiliyor. Bu durumu en aza indirmek çok mümkün olmasa da bu bilgiden sonra oksijeni bol bir ortamda zaman geçirmek hem psikolojik hem de fizyolojik olarak size çok daha iyi gelecek.

hava-kirliligi-düz bir karın etkisi

Kilo Versem de Ölçülerimde bir Değişiklik Olmuyor. Bunun Sebebi Ne Olabilir?

Protein de almak en az diğerleri kadar önemli. Porsiyonlarında proteini atlıyor olabilir misin? Beslenme ve diyet konusu kişiye göre değişiklik göstereceğinden bir diyetisyene başvur ve ölçümlerini yaptır. Protein tüketimini arttırman gerekebilir. Bedeninde yağ yakımı ve daha fazla kas oluşumu için protein önemli ve tabiki olması gerektiği ölçüde..

kilo_vermek_duz_karin

Kahve Tüketiminin Kalori Yakımında Etkisi Var mı?

Kahve içmeye bayılıyorsanız sizlere sevindirici bir haberimiz var! Spor antrenmanı öncesi içtiğiniz bir fincan kahve antrenman sürenizi ve performansınızı olumlu yönde etkiliyor. Kafeinin vücuttaki acı reseptörlerini engellemesi daha uzun süre antrenman yapmanı sağlıyor. Daha fazla dayanıklılığa ihtiyacım var diyorsan antrenmandan 45 dk kadar önce içtiğin kahvene çok az tarçın eklemende fayda olabilir.

kahve_icmek_karin_etkisi

Yapay Tatlandırıcı Kullanıyorum, Yağ Depolama Riskim Artar mı?

Ne yazık ki evet… Göbek yağlanmasını ve kolesterol etkisini yükseltme eğilimi yapay tatlandırıcılarda görülüyor. Bu etkinin bilince olmak da fayda var.

düz_karin

Spor yapmayı asla ihmal etmemeniz öncelikle sağlığınız açısından son derece önemli. Fakat bazı durumlarda sonuç alamadığınızı düşünüyor ve buna bir anlam veremiyorsanız bedeninizi bir bütün olarak düşünün ve onun her şeyden etkilendiğini göz ardı etmeyin. Sonucu yapılan tek bir aktiviteye bağlamak mümkün değildir. Yaşam kalitenizi her bakımdan yükseltmek psikolojik etkinin yanında bedeninizde çiçekler açmasını sağlayacak. Bu bilimsel bilgiler ışığında şimdi kaldığınız yerden spora devam edin ;) ve bu bilgiler sayesinde hayatınızda stresten uzak kalmayı, yapay olan her şeyden olabildiğince kaçınmayı, ve bir takım şeyleri belirli ölçüde hayatınıza dahil etmeyi unutmayın. Bir soru cevapta daha görüşmek üzere :)

teşekkürler