Dişlerinizi Tek Ayak Üstünde Fırçalayın!

Yazar:   |  0 Comments

Beden sağlığınız için kaslarınızın aktif olarak çalışması son derece önemlidir. Bunun için bir takım sportif aktivitelerde bulunur veya günlük rutin yaşantımızı hareketli geçirmeye çalışırız. Pilates, kaslarımız için son derece kuvvetli bir etkendir. Bunun yanı sıra diğer sporlarında bedendeki etkisi karşı konulmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar.

Tüm bunlar dışında da bedensel sağlığınıza dikkat etmek istemez misiniz?

İş yerinde veya evde otururken, çoğunlukla çalıştırmadığımız hatta çoğu zaman oturuş bozukluğu sebebiyle ağrılara maruz bıraktığımız kaslarımız en azından günde 3 kez çalışmak için sizin harekete geçmenizi bekliyor. Nasıl mı?

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak ve ağız bakımını tam manasıyla gerçekleştirebilmek için günde 3 kez dişlerimizi fırçalarız. Peki, neden 1 taşla 2 kuş vurmuyoruz! Dişlerinizi fırçalarken sırt kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz. Üstelik, gün boyu bedenin yüküne maruz kalan ve oturuş bozukluklarının en temelinde etkilenen bir bölgemiz olduğunu düşünürsek; sırt kaslarımız için harika bir fırsat elde ettik diyebiliriz. Artık, sırt kaslarınız günde en azından 3 kez çalışacak.

Kendinizi bir pilates topu üzerinde otururken hayal edin. Top üzerinde oturduğunuzda sırtınızda çalışan tüm kaslar aynı şekilde dişlerinizi fırçalarken de etkili hale geliyor. Yapmanız gereken ise; çok basit. Tek elinizle dişlerinizi fırçalarken, fırçalama işlemi gerçekleştirmediğiniz diğer elinizin tarafındaki ayağınızı tek ayak üzerinde durur pozisyonda kaldırın. Dengede kalmaya da özen göstermelisiniz. Dişlerinizi 2 dakikandan az süreyle fırçalamadığınızı düşünüyoruz. Dolayısıyla 1 dakika sonra ayak değiştirin ve aynı şekilde diğer tarafınız için de uygulayın. Böylece, hem ağız sağlığınızı yerine getirmiş hem de sırt kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız.