Diş Bakımında Doğru Bilinen 7 Büyük Hata

Yazar:   |  0 Comments

Diş bakımı ve sağlığı konusunda, çoğu kişilerce yanlış bilinen ve bu sebeple yanlış uygulanan bir takım yöntemler mevcut. Ve aslında bu sebeple diş sağlığımızı daha fazla bozuyor ve farkında olmadan ona zarar veriyoruz. Dişin fırçalanması ve bakımı hakkında aşağıda verilen 7 hata ve aslında bilinmesi gereken doğru kurallar yer alıyor. Belki de siz de gördüğünüzde “evet böyle sanıyordum” diyeceksiniz.

1.Sert fırçalarsam daha iyi temizlenir !

Dişleri sert fırçalamak, diş hassasiyetine sebep olur. Mine zarar gördüğünden alt taraftaki sarı tabaka ortaya çıkmaya başlar ve dişler beyaz görünmek yerine oldukça sarı görünmeye başlar. Çünkü daha fazla beyazlatmak istediğinizde diş minesini fazla aşındırdığınız için alt tabakanın ortaya çıkmasına sebep olursunuz. Ve fırça çürüğü dediğimiz aşınmalar meydana gelebilir.

2.Dişlerimi fırçalamadan önce macun ve fırçayı ıslatmam gerekir !

Diş fırçası ve macunu fırçalama öncesi ıslatılmamalıdır. Çünkü, fırça yumuşar ve sertliğini kaybeder. Ağzımızın içerisinde macunun ıslanmasına yetecek kadar ıslaklık mevcuttur.

3.Dişlerimi fırçalarken diş etimin kanaması iyidir !

Diş etlerinin kanaması, diş eti iltihabının bir belirtisidir. Kanama sebebiyle fırçalamamak iltihabın kısa sürede gerçekleşmesin sebep olacaktır. Özellikle, kanayan bölge de fırçalanmalı ve ihmal edilmeden bir diş hekimine gösterilmelidir.

4.Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir !

Hamilelikte, acil olan diş tedavileri hamileliğin her döneminde yapılabilir.

5.Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer !

Bahsedilen çizilme, dişin mine tabakasındaki çizilmedir. Ancak; bunun sebebi diş macununun fazla kullanılması değil, diş macunu granüllerinin büyük olmasıdır. Bu sebeple, diş macununuzu alırken büyük granüllü macunları almaktan veya uzun süreli kullanmaktan kaçınılmalıdır. Diş fırçanıza sürdüğünüz macun miktari ise; mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır.

6.Sarı dişler daha sağlamdır !

Dişin rengi ile dişin sağlamlığı arasında bir ilişki yoktur.

7.Ağız kokusu herkes de olur ve geçmez !

Ağız kokusu, bir takım enfeksiyonlar sebebiyle olabilir. Üst solunum yolları veya diş eti rahatsızlıkları gibi bir çok etkenle meeydana gelen enfeksiyonlar ağız kokusuna yol açabilir. Bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile birlikte, ağız kokusu da önlenebilir.