Dik Göğüsler için Doğal Reçete

Yazar:   |  0 Comments

Herkes dik göğüslere sahip olmak ister! Yaş ilerledikçe yer çekiminin etkisi ve vücut tazeliğinin zamanla diriliğini kaybetmesi sonucunda bedende sarkmalar ve yumuşamalar meydana gelecektir. Ancak tüm bu çevresel ve içsel etkenlere karşı koymanın veya olabildiğince az etkileri ilerleyen yaşlarda görebilmenin bir çaresi var. Etkili egzersizlerle yapılan doğru ve nitelikli çalışmalar sonucu siz de dik göğüslere sahip olabilirsiniz. Evet, kesinlikle hayal değil…

Burada dik göğüslere sahip olmanızı sağlayan egzersizleri sizin için derledik. Kendinize ayırdığınız belirli bir vakitte çalışmanızı yapın ve sonuca gözlerinizle şahit olun.

Lying Chest Fly

Şimdi mat üzerine sırt üstü uzan ve dizlerini kendine doğru çekerek havaya kaldır ve yer ile paralel 90 derecelik bir açı oluştur. Alt karın kaslarını kullandığın bu pozisyonda belin mat üzerine tam olarak yapışmış olmalı…

1,5 veya 2,5 kiloluk dumbell’larını al. Başlangıç için kendini en iyi hissettiğin ve çok fazla zorlanmayacağın dumbell seçiyor olman da son derece önem taşıyor…

Vücudunu sabit tut ve ritmik belirli ve hareketle orantılı bir nefes alışverişi ile kollarını iki yana aç nefes al ve nefes verirken kollarını yukarıda birleştir.

Bu hareketi 12 kez tekrarladıktan sonra dur ve bedenini hisset. Sana iyi geldiğini düşünüyorsan 2. Sete başlayabilirsin. Veya belki de bugün yalnızca bu kadar yapmak da sana kendini iyi hissettirebilir. Sınırlarını keşfet, bedenini zorlama ve yeterli gördüğün noktada egzersize son ver.

lying-chest-fly_exercises

 

 

Bridge with Chest Press

Dumbellerını al, mat üzerine sırt üstü uzan ve ayaklarını kendine doğru çek. Dumbellerını göğüs hizasında birleştir. Yavaşça kalçanı yukarı doğru kaldır ve köprü pozisyonuna geç. Dengede olman ve nefes alışverişin burada da her egzersizde olduğu gibi son derece önemli… Köprü pozisyonuna geçerken ayaklarından yere doğru köklen ayaklarının yere uyguladığı basınç gücü ile destek alarak köprü pozisyonuna geç. Şimdi bir nefes al ve nefes verirken kollarını yukarı doğru uzat. Ve sonrasında göğüslerinin önünde birleştir. 12 kez hareketi tekrarla. Biraz mola ver ve 2. Sete geç. Dilersen bugün bu kadar yapabilir ve bedenindeki değişimleri gözlemleyebilirsin.

bridge-with-chest-press

 

 

Lataral Plank Walk

Mat üzerinde şınav pozisyonunu al. Burada birkaç saniye durduktan hemen sonra eşzamanlı bir şekilde sağ elini sol elinin önüne alırken sol ayağını sol tarafa doğru al. Sonra sol elini ve sağ ayağını eş zamanlı olarak sol tarafa alarak şınav pozisyonuna geri dön. 12 kez tekrarlayacağın egzersizin ilkini bu şekilde tamamlamış olacaksın. Bu pozisyon göğüslerini dikleştirmeye son derece iyi gelirken plank pozisyonu gibi karın kaslarını da güçlendirecek ve omuzlarına da son derece iyi gelecektir. Egzersizi yaparken konsantrasyona sahip olmayı unutma ve düzgün nefes alışverişine sahip ol. İlk sefer için ağır geldiğini düşünüyorsan egzersizi zorlandığın noktada bırakmalısın. İlerleyen günlerde çok daha verim alabilirsin.

lateral-plank-walk_exercises