Deliksiz bir Uyku Çekmenin 3 Sırrı

Yazar:   |  0 Comments

Hiçbir zaman diliminde gerçekleştirdiğimiz uyku gece uykusu kadar kaliteli değildir. Enerji kazanmanızı sağlayan da, güne iyi başlamak ve bitkinliğe son veren de gece uykusudur. Gündüz uykusu daha çok, uyandığınızda kendinizi hasta gibi hissetmenize sebep olabilir. Özellikle, gece 23.00 ile 03.00 arasında uyuyor olmak vücutta salgılanan melatonin hormonunun etkisinden de yararlanabilmenizi sağlayacaktır. Zamanında uyumamak ve gece uykusuna önem vermemek, bitkinlik, erken yaşlılık, bir çok rahatsızlıklarla  sizi karşı karşıya getirebilir. Şimdi size gece rahat bir uyku çekebilmenin, deliksiz uyumanın 3 sırrını veriyoruz!

1. Atıştırın

Karnınız açken uyuyamazsınız. Uykudan önce yemek yemek de sağlıklı değildir. Ancak; burada basit, pratik, akıllı atıştırmalardan bahsediyoruz. Yatağa girmeden önce yaptığınız ufak atıştırmalar serotin salgılanmasını sağlayan triptofanın yükselmesini sağlar. Bu da iyi bir uyku çekmenizi kolaylaştırırken yalnızca bununla kalmaz aynı zamanda mutluluk hormonu dediğimiz serotonin sayesinde mutlu olmanızdaki en büyük etkendir.

2. Kas Sisteminizi Rahatlatın

Kas sisteminizi güçlendirici besinler tercih etmeniz uyku için önemlidir. Kas ve sinir sistemini rahatlatıcı magnezyum takviyesi önerilir. Her ne kadar hepimizde magnezyum seviyesi düşük de olsa rahatlık sağlayabilmek için önemli bir besin değeridir. Gevşek kas ve sinir sistemi daha rahat bir uyku çekmenizi kolaylaştırır.

3. Huzursuzluğu Terkedin

Bedeninizdeki her durumun beyninizde bir gerçekliği vardır. Duygusal ve çevresel faktörler olarak görüp hissettiğimiz halsizlik, bitkinlik, sinir ve stres bir takım besin değeri eksikliklerinden kaynaklanır. Sinir sisteminizi güçlü kılmak için bu besin değerlerini elde etmeniz gerekir. B12 ve demir eksikliği sinir sisteminizi altüst eder. Bu durum uyku problemlerini de tetikler. Huzursuzluk ile birlikte gece uyku bölünmeleri yaşayabilirsiniz ve deliksiz bir uyku çekmeniz imkansızlaşır.