Daha Fazla Kalori Yakmak için Sabah Yürüyüşü

Yazar:   |  0 Comments

Sabah yürüyüşlerinin önemi gün içerisinde yapılan yürüyüşlere oranla daha yüksek olabiliyor. Hem sağlığınız hem de metabolizma hızınız için sabah yürüyüşlerini tercih etmekte fayda var. Her hızdaki ve her seviyedeki yürüyüş kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede ve iyileştirmede aktif rol oynuyor.

Gece şeker oranımız düştüğünden sabah yapılan yürüyüşün yağ yakımı oldukça fazladır. Sabah uyandığınızda neredeyse tek enerji kaynağınız depolanmış yağlarınızdır. Gençlerde aç karnına yapılan sabah yürüyüşlerinin çok fazla zararı yoktur. Fakat orta yaşlardaki bireylerin az olsa birşeyler atıştırarak yürüyüşe çıkması tavsiye olunur.
Haftada en az 4 gün en az 30 dakikalık ortalama 45 dakikalık yürüyüşe çıkmak incelmenizde büyük bir pay alacaktır. Fakat düzenli ve sistematik olmalısınız. 20 dakikanın altındaki yürüyüşler, bedeninizde etki yaratmaz. Vücut, yürüyüşe 20 dakikada kanalize olur ve sporun etkisini 20 dakika’dan önce göremezsiniz.

30 dakika ile yavaş tempoda başlayacağınız sabah yürüyüşlerini ilerleyen günlerde ortalama 45 dakikaya çıkararak haftada en az 4 gün yapacak şekilde düzene sokmalısınız. Kalp rahatsızlığı gibi rahatsızlıkları söz konusu olanların önce doktorunun onayından geçmesi tavsiye olunur.