Bilinçaltında 21 Gün Kuralı

Yazar:   |  0 Comments

Hayatınızı zora koşan bir dizi duygu bozukluklukları yaşıyorsanız artık buna son vermenizin gerektiği sinyalleri çalmaya başladı demektir. Çünkü zamanla hayat daha çekilmez olacak, insanlarla yaşadığınız ilişkilerde problemlerle daha sık karşılaşmaya başlayacaksınız. Olumsuz, kötü deneyimleri düşünceleri unutmak düşünmemek zordur. Değiştirmekte öyle… Yalnızca iradenizle olumsuz bir düşüncenin üstesinden gelmeye çalıştığınızda bilinçaltınız daima galip gelecektir. Burada yapılması gereken kötü düşünceleri düşünmemeye çalışmak veya onları kafanızdan atmak için zorlamak yerine, iyi hissettirecek ve sizin için olumlu olabilecek yeni düşünceler yeni alışkanlıkları bilinçaltına yerleştirmek gerekir. Öğrenilmiş olumlu alışkanlıklar da hayatınızda olumlu değişikliklere kapılarını açacaktır.

Siz bir davranışınızı bırakmak istersiniz, kötüdür, kurtulmak istersiniz belki ama o kötü olan şey bilinçaltınızda olumlu bir kayıt oluşturdu ise bundan kurtulmanız yerine yeni olumlu düşünceler getirilmediği taktirde zordur. Örneğin sigara içmek gibi… Öfkelendiğinizde bir sigara yaktıysanız ve bunu devamlı hale getirdiyseniz beyin öfke ile sigarayı bağdaştırır ve rahatlama sağlayacağına inanarak size olumlu bir şeymiş gibi yansıtır. Normalde böyle olmasa da… Örneğin, siz her gün bir olaya hep kötü yanından bakarsınız ve zaten her gün düşündüğünüzden br gün de başınız geldiğinde böyle düşündüğüm için oldu bağlantısını kurarsınız. Bir ilişkilendirme meydana geldiğinde artık sürekli böyle hissetmeye başlarsınız.

Bilinçaltında 21 Gün kuralı ise 20 gün tekrar ettiğiniz bir durumun 21. gün alışkanlık haline dönüşmesidir. Bir alışkanlığı ondan kurtulmaya çalışarak değil de yerine olumlu alışkanlıklar edindiğiniz taktirde 21. gün alışkanlık haline dönüşecektir. Kötüyü yok etmeye çalışmak iyi alışkanlıklar edinmekten daha zordur. Yeni bir alışkanlığı bilinçaltına yerleştirmek için ise 21 gün bunu tekrar etmeniz gerekir. 21 gün boyunca düşündüğünüz pozitif düşünceler, egonuzun yerini alır, kötü düşünceler yerini olumlu düşüncelere bırakır. Yeni bir alışkanlığın zihinde ve hücresel bellekte yerleşmesi 21 gün sürer.

Olumsuz düşünceler, insan hayatını negatif yönde ve katlanarak etkiler. Daha sağlıklı bir yaşam ve yaşam kalitesini yükseltmek için zihnimizde olumlu düşünceler barındırmamız gerekir. Olumsuz düşünceler elbetteki her insanın hayatında bir yerlerde vardır. Fakat bu bir takıntıya dönüştüğünde ve siz bunlardan kurtulmak için bir adım attığınızda aynı bataklıkta zıplarken daha fazla batmak gibi bir hale geldiğinizde çaresizliğe kapılabilirsiniz. Bu durumlarda çırpınmak yerine olumsuz düşünceleri düşünerek bize verdiği zararların farkına vararak farkındalığı arttırmak gerekir. Farkındalığı arttırdığınızda ve yerine olumlu düşüncelerle zihninizi meşgul ettiğinizde gerçekte aslında her eyin çok daha iyi olduğunu farkedebilirsiniz.

21 Gün boyunca düşündüğünüz her ne kadar olumsuz düşünce varsa, bunların yerine gerçek olumlu düşünce ve davranışlar seçin ve bunları uygulamaya çalışın. Olumlu düşünceler hayatınızı olumlu yönde değiştirdiğinde siz de eskisinden daha mutlu olabilirsiniz.