Beynin İhtiyacı Olan 6 Besin

Yazar:   |  0 Comments

Herkes, hayatında belli bir dönem sıkıntılı bir döngü içerisine girebilir ve depresyon eğilimi gösterebilir. Elinizi kaldıracak halinizin olmadığı, yataktan kalkmamak için sızlandığınız dönemler elbetteki oluyordur. Ya da kendinizi bitkin ve ruhen çöküntü içinde hissettiğiniz anlar. İşte bu yaşanan duygu durumlarının beyinde bir karşılığı var ve siz istediğiniz her an bu durumu değiştirebilecek güce sahipsiniz.

Besinlerin, doğru besinlerin de sizi var olduğunuz durumdan çıkarabilecek bir güce sahip olduğunu bilmenizi isteriz. Kendinizi tam da yukarıda bahsettiğimiz durumlardan biri içerisinde hissediyorsanız size bununla başedebileceğiniz tam 12 adet besin önerimiz var.

Balık Yağı

İnanılmaz bir etkiye sahiptir. İçerisinde depresyonda ve intihara kalkışan insanlarda az bulunan Omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Yapılan araştırmalarda, balık yağının ruh halini dengelemeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir. İşte, ruh halinizi dengeleyebilmek için bir fırsat! Balığın çok sık yendiği ülkelerde depresyon oranının düşük olduğunu biliyor muydunuz? Buralarda yaşayan insanlar depresyonun en düşük etkisine sahiplerdir.

balik-yagi

Avokado yiyebilirsiniz. Çünkü içinde Omega – 3 yağ asitleri vardır. fakat; bu çok fazla avokado yemeniz anlamını taşımıyor. Çünkü avokado epeyce yoğun kalorili bir besin kaynağıdır. Obezite ve alzheimer hastalığı riskini 2 katına çıkarır. Biraz avokado yemeniz sizin için harika ola

buah-avokado

 

Böğürtlenler… Ne kadar faydalı olduklarını tahmin bile edemezsiniz. Antioksidanlarla yüklü bu meyveleri kesinlikle yemelisiniz. İçeriğinde lif barındırırlar. Daha önceki yazılarımızdan da bildiğiniz gibi lif beyin ve beden için oldukça faydalıdır

bogurtlen-faydalari

 

Brokoli… Çoğumuzun yemekten pek de haz almadığı bu besin beyin için çok faydalı. Folik asit içerir ve beyin için iyi bir vitamin kaynağıdır. Bu sebeple en azından haftada bir kere veya 2 haftada bir tüketilmesi sağlığınız ve beyninizin iyiliği açısından önemlidir.

Fresh green vegetable, isolated over white

 

Yeşil Çay… Kafeinsiz olan yeşil çay oldukça sağlıklıdır. Theanine diye bir madde içerir. Bu madde, rahatlamanıza ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olur. Düzenli bir şekilde yeşil çay içenlerin Alzheimer olma ihtimalleri de düşüktür.

yesil-cayin-faydalari

 

Kırmızı Paprika Biberler

Kırmızı paprika biberler, yeşil biberlere oranla 3 kat daha fazla C vitamini içerirler. Salatalarınızın içinde, yemeklerinizde kırmızı papria biberlerle hem renk katın hem de onun eşsiz vitamininden faydalanın.

kapya biber

 

Beyninize ihtiyacı olan besinleri verirseniz daha dingin daha mutlu ve rahat bir zihin ile hayatınızı yoluna sokmak ve kolaylaştırmak hiç bir zaman güç olmayacaktır. Yalnızca belli bir soruna sahip olduğunuz dönemlerden kurtulmak için değil bu besinleri tüketmeyi – gerektiği kadar tüketmeyi- ihmal etmemelisiniz.