Ball Bridge Egzersizi

Yazar:   |  0 Comments

Bu egzersiz ile hem arka bacaklarınızı hem de kalçanızı mükemmel bir şekilde sıkılaştırabilirsiniz.  Üstelik bu egzersiz, sırt ağrısı yaşayanlar için de vazgeçilmez olacaktır.

Pilates egzersizlerinin bir bölgeye yoğunlaşıldığında bilemdiğer bölgelere de etkisinin olduğu herkesçe bilinir. Bu sebeple yalnızca egzersiz yapmış olmuyor aynı zamanda da günün yorgunluğunu, duruş bozukluklarını ve dahasını pilates ile engellemiş ya da bu sorunların önüne geçmiş oluyorsunuz.

Şimdi bahsedeceğimiz egzersiz, yapmaktan oldukça keyif alacağınız ve ruhen/fiziken sizi olumlu yönde etkilyecek bir egzersizdir. Kalça ve bacak sıkılaşmasına önem verenlerin daha fazla tercih sebebi olan bu egzersizin dilerseniz nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermeye başlayalım..

Mat üzerine sırt üstü uzanın..

Topuklarınızı pilates topunun üzerine gelecek şekilde konumlandırın..

Ellerinizi vücudunuzun iki yanında matın üzerine koyun. Şimdi yavaşça nefes alın ve kalçanızı kaldırın. Bu esnAda ayaklarınız topun üzerine basıyor.

Şimdi nefes vererek kalçanızı eski pozisyonunda olduğu gibi aşağı indirin..

Bu egzersizi 8 kez tekrar edin. Belli bir aradan sonra 2.seti de gerçekleştirebilirsiniz.

BALL_BRİDGE

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Belinizin konumuna dikkat edin.. Kalçanızı kat üzerine indirirken direk teması kalçanızla sağlamayın. Omurlarınızı teker teker kapatarak, belli bir sıra ile mat üzerindeki eski pozisyonunuza geri dönün. Kalçanız yukarı iken sert bir şekilde başlangıca geri dönmek olumlu bir sonuç yaratmayacaktır. Bu sebeple egzersizin her aşamasında kontrolü elden bırakmayın.